EDİTÖR OL

PROJE FAALİYETLERİ
Editör Kimdir ?

Editör kelime anlamı olarak “edite “ etmekten gelir. Edite etmek "kısaltmak, yayına hazırlamak, baskıya sokmak, yönetmek, yerli yerine koymak" anlamına gelmektedir. Kısaca başkasının yazdığı bir yazıyı düzeltmek, düzenlemek anlamına gelir.

Editörlük hakkında sizden beklediklerimiz:

Editörlerimiz iyi edebiyat bilgisine sahip bireylerden seçilecektir. Ağırlığı eğitim fakültesi 3.ve 4.sınıf öğrencilerinden oluşturulması planlanmaktadır. Edebiyat, Türkçe, sosyal bilimler, sınıf öğretmenliği bölümünde gönüllü gençler ve bu konuda deneyimli uzman bireylerden seçilecektir.

Editörlük  yapmak isteyen kişilerin genel özellikleri ise

1. Üniversite bitirmiş

2. Geniş edebiyat donanımlı

3. Kültür seviyesi yüksek

4. Araştırma yönü kuvvetli

Genellikle editörler, sitemize yüklenen hikayelerin yayıma hazır olan yazılarını ve taslaklarını inceleyerek dil bilgisi hatalarını ve olay örgüsünün gidişatını kontrol eder.

Bazen de sadece metinlerin son halini düzenleme veya yazarlarla ortak bir şekilde çalışarak hikâyeyi inceleme çalışmaları bulunur.

Editörlerin Temel Sorumlulukları aşağıdaki şekilde özetlenebilir:

1. Editörler okuyucularına karşı sorumludurlar ve okuyucularının gereksinim ve beklentilerini öğrenmelidirler,

5. Yazarlara bilgi, yayın hazırlama ve gönderim kurallarının belirlenmesini ve okuyuculara duyurulmasını sağlamalıdırlar,

6. Hikayelerin gecikmeden değerlendirilmesi ve yayına kabulü veya reddi açısından uygun bir işlem geliştirmeli ve bunun sürekliliğini sağlamalıdırlar,

8. Hikayelerin düzeltme ve olay örgüsü kararlarının arkasında durmalı, fakat verdikleri karar gereği yeniden gözden geçirmek konusunda da tereddütlü olmamalıdırlar,

9. Sadece hikayelerin değil, yapılan çalışmaların ve araştırmaların kalitesinin artırılması konusunda da çaba harcamalıdırlar.

Editör Başvuru Formu
  • CV Ekleyin (Sadece .doc, .docx)