HABERLER

PROJE FAALİYETLERİ
"Bana Bir Hikaye Yaz" Projesi Tanıtım Toplantısı Yapıldı

Türk Dünyası Vakfı tarafından yürütülen, Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Türksoy, Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu, Anadolu Üniversitesi, Osmangazi Üniversitesi, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nün de proje ortağı olduğu “Bana Bir Hikâye Yaz” projesi Osmangazi Üniversitesi Fazıl Tekin salonunda 22 Kasım 2017 Çarşamba günü tanıtıldı.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde yapılan proje yönetim toplantısının açılış konuşmasını Vakfımızın Mütevelli Heyet Başkan Vekili Prof. Dr. Fazıl TEKİN gerçekleştirdi. Prof. Dr. Fazıl TEKİN, projenin adını ilk duyduğunda ortaokul yıllarına geri döndüğünü belirterek “Bu proje beni çok heyecanlandırdı. Projeye önemli destekler aldık. Projeye şimdiden katkı sağlayacak olanlara en kalbi başarı dileklerimi sunmak istiyorum “ dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen, eğitimciler olarak en çok şikâyet ettikleri hususun öğrencilerin bilgiyi kazandıkları ancak bu bilgiyi yorumlama ve ifade etme noktasında çekmiş oldukları sıkıntılar olduğunu dile getirerek; ”Çocuklarımıza bir şey sorduğumuzda mutlaka doğru cevabı alıyoruz. Ancak yorumlama kısmında bir sıkıntı olduğunu gözlemleyebiliyoruz.” dedi. Kendisini ifade etme noktasında çocuklarımızın ve gençlerimizin okuma kültürü zayıf olduğu için okuma ve yazmanın önemine oldukça önem verdiklerini belirterek, “İnşallah bu tip çalışmalar tüm hızıyla devam eder.” dedi.

TBMM Genel Kurul çalışmaları nedeniyle proje tanıtımına katılamayan AK Parti Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Nabi Avcı gönderdiği mesajda emeği geçenlere teşekkür ederek bütün katılımcılara sevgi ve saygıyla selamladığını dile getirdi.

Eğitimci yazar Alişan Kapaklıkaya da proje tanıtım toplantısında tecrübelerini ve hikâyelerini paylaştı ve toplantı sonrası yapılan röportajda; “Bu projeyi ilk duyduğumda çok heyecanlandım. Ben yaşayan bir hikâyeyim, insan beyni hikâyelerle çalışır. Kur'an-ı Kerim'in de üçte ikisi hikâyelerden oluşur. Ama günümüz gençliği pek okumayı sevmiyor. Öğrencilerin beynine kuru kuru bilgi gitmiyor. Biz hikâyelerle önce onların kalbine, oradan da beynine gidebiliriz diye düşünüyorum. Bu yönüyle “Bana Bir Hikâye Yaz “ projesini destekliyorum.” ifadelerini kullandı.

Proje tanıtımının ardından Evrim Özarslan ve Belenay Çelik “Hakikat ile Hikâye” adlı eseri yan flüt eşliğinde katılımcılara anlattı. Proje sunumunu ise Hilal Engür Bircan gerçekleştirdi. Proje tanıtım toplantısına Türk Dünyası Mütevelli Heyet Başkan Vekili Prof. Dr. Fazıl TEKİN, Tepebaşı kaymakamı Salih Keser ve eşi Hürriyet Keser, Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen, Eğitimci yazar Alişan Kapaklıkaya, Türk Dünyası Vakfı Genel Sekreteri Dr.Adnan Tekşen, Türk Dünyası Vakfı İktisadi İşletmeler Müdürü Mustafa Fıratlı, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Barış Hancı, Tepebaşı İlçe Milli Eğitim Müdürü Bülent Üzmez, Odunpazarı İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit ve 300 civarında öğretmen katılım gerçekleştirdi. Muhabirlerin yoğun ilgi gösterdiği proje, basında geniş yer buldu.