HAKKIMIZDA

HAKKIMIZDA

“Bana Bir Hikaye yaz”  projesinin  web portalına hoş geldiniz!

 

Bilginin hızla üretildiği ve tüketildiği bir çağda, çocuklarımızın okuma merakının dünya çapında hayli azaldığını hepimiz biliyoruz.  Eski kitap kurtlarından günümüzde artık yok mu? Çocuklar artık hayallerinin peşinde koşmuyor mu ?  Hayalleri masala, hikayeye dönüşemiyor mu? ?  Ben büyüyünce yazar olacağım! Fikri çok mu uzak görünüyor?

 

Sadece hayal ettiklerinizi yazma kararını almanız yeterli. Üretken bir hayal gücünüz ve bir kaleminiz ( İnternet ;.hikayeyaz.org )varsa, yapılacak tek şey birazcık yazıp eğlenmek.

 

Web Portalımız 7-18  yaşları arasındaki  gençlerimizin okuma, anlama ve yazma becerilerinin geliştirilmesini hedeflenmektedir. Portalımıza her yaş ve meslek grubundan katılımcı hikaye yazabilir.

 

Bu proje, ders kitaplarındaki klasik okuma ve anlama çalışmalarından farklı bir yapı içerisinde, öğrencilerin okuma, anlama ve yazma becerilerini geliştirerek üst düzeyde zihinsel işlemler gerçekleştirmelerine olanak sağlamak amacıyla ortaya konan birçok faaliyetleri içermektedir.

 

Projenin diğer hikaye yazma sitelerinden farkı nedir ?

 

Bu projede öncelik kazanım odaklı hikayeler yazmaktır. Meb müfredatı dahilinde yer alan kazanımları bütün meslek gruplanın da katkılarıyla zenginleştirip, hikayeleştirmektir. Öğretmenlerin günlük ders programlarında kullanabileceği hikayeleri öğrencilerin beğenisine sunmaktır.

 

Bu proje akıllı tahta uyumlu fatih projesine de destek vermek amacıyla yazılmıştır. EBA portalına içerik oluşturacak projede Akademisyen Hülya Hanım’dan fırıncı Ender Abi’ye, Dişçi Mustafa Bey’den, Öğretmen Gülay Hanım’a kadar bütün meslek grupları projeye katılabilecektir.

 

Ayrıca Belirli Gün ve Haftaların hikayelerle zenginleştirilmesi, Değerler eğitimi konusunda harika fikir ve hikayelerin ortaya çıkması, çocuk hakları bildirgesine uygun hikayelerin yazılması, değer yargılarımızın tanınması ve Türk kültürüne uygun hikayelerin siz değerli yazar guruplarımızın elinden hayat bulması…

 

Çok heyecanlı değil mi ?

 

Ayrıca Öğrencilere Türk dilini sevdirmek, kurallarını sezdirmek; onları, Türkçeyi gelişim süreci içinde bilinçle, özenle ve güvenle kullanmaya yöneltmek. Onlara, dinleme, okuma alışkanlık ve zevkini kazandırmak; estetik duygularının gelişmesinde yardımcı olmak; Öğrencilerin kelime dağarcığını zenginleştirmek, çocukların  zihinsel  bellek gelişimini desteklemek.  Türkçeyi anlama  ve anlatma. Türkçe’nin eğitim ve öğretimdeki önemi ve işlevine katkı vermek amacıyla gönüllü Türkçe öğretmenleriyle yazarlara desteklemek olmak.

 

Sonuç olarak, anlama, düşünme, sıralama, sınıflama, eleştirme, anımsama, analiz-sentez yapma, değerlendirme gibi çeşitli zihinsel yeteneklerin geliştirilmesine ve de geleceğin yazarlarının   yetiştirilmesinde önemli bir yeri olan bu çalışma Türk Dünyası  Vakfı tarafından desteklenmekte ve yürütülmektedir.

 

Projenin ikinci yılında ise Türk Dünyası Hikaye Havuzu oluşturulup, diğer Türk cumhuriyetlerinden gelen hikayelerle web sitemiz daha kapsamlı olacaktır.